Histamín má v laickej verejnosti zlú reputáciu nakoľko je primárne spájaný s histamínovou intoleranciou (HIT), ktorá čoraz väčšiemu množstvu ľudí komplikuje život. Histamín je však významnou súčasťou nášho imunitného systému a predstavuje jeden z hlavných mediátorov zápalu v ľudskom tele. Vplyvom rôznych stimulov sa uvoľňuje zo špecifických imunitných buniek počas zápalovej alebo alergickej reakcie.
Podklad histamínovej intolerancie
Veľa jedál prirodzene histamín obsahuje alebo podnecuje jeho uvoľňovanie v tele. Problém nastáva v momente, keď naše telo nie je schopné prísun histamínu metabolicky odbúrať. Jeho odbúravanie zabezpečuje enzým DAO (DiAminoOxidáza) a v prípade, že jeho funkcia je znížená alebo ho nemáme dostatok, hladina histamínu v našom tele sa zvýši a môžu sa u nás začať objavovať prejavy HIT.
V ideálnom prípade by nám DAO malo fungovať na 100 % a naše telo malo byť schopné sa s exogénne prijatým histamínom popasovať bez problémov. Treba spomenúť fakt, že histamínová intolerancia je stav, ktorý veľa krát nastáva ako sekundárny následok inej príčiny a po jej vyriešení postupne odznie.
Čo je teda primárnym dôvodom dysfunkcie tohoto enzýmu?
- Gastrointestinálne poruchy (syndróm priepustného čreva, tzv. IBS teda syndróm dráždivého čreva, tzv. SIBO teda syndróm bakteriálneho prerastania tenkého čreva, IBD teda nešpecifické črevné zápaly. Jedným z miest, kde je enzým DAO produkovaný je aj črevná sliznica a preto ak nie je jej stav optimálny, môže logicky následne dôjsť k narušeniu produkcie DAO.
- Nutričné deficity: Vitamín B6, vitamín C a meď sú kľúčovými kofaktormi produkcie a funkcie DAO.
- Lieky blokujúce funkciu DAO (lieky od bolesti, antibiotiká, antidepresíva, narkotiká a iné…)
- Alkohol a energetické nápoje blokujú enzým DAO a môžu podporovať uvoľňovanie endogénneho histamínu
Prejavy histamínovej intolerancie
Symptómy HIT sú rôznorodé a zdanlivo nesúvisiace. Medzi najbežnejšie patria:
- bolesti hlavy, migrény
- svrbenie, žihľavka, ekzém, opuchy a začervenanie kože
- tráviace problémy ako nafukovanie, hnačky, reflux, zápcha a iné
- úzkosti, depresie, únava
- respiračné problémy – upchatý nos, kýchanie, zápal nosnej sliznice
- menštruačné kŕče
- pokles krvného tlaku a poruchy srdečného rytmu
Testy a liečba HIT
Keďže sú prejavy HIT nešpecifické, prvým krokom pri diagnostike by malo byť predovšetkým vylúčenie iných podobne sa prejavujúcich alergií a ochorení. Ďalej sa musia preukázať nízke hodnoty DAO v sére a zároveň ustúpenie nežiadúcich príznakov po nasadení diéty s nízkym obsahom histamínu.
Čo sa liečby týka, často používané striktné eliminačné diéty postavené na ryžovo-mrkvových vývaroch sú zbytočné a môžu narobiť viac škody ako úžitku.
Cieľom terapie je na nejaký čas odstrániť hlavné potenciálne rizikové potraviny bohaté na histamín a následne ich postupne znovu zaradiť do jedálnička. Zoznam netolerovaných potravín je však u každého človeka iný a podstatné je si ich (ne)znášanlivosť individuálne odsledovať.
Odporúča sa na 3-6 týždňov vylúčiť zo stravy potraviny bohaté na histamín a taktiež histamínové liberátory, teda potraviny uvoľňujúce histamín v tele. Je potrebné sa zamerať hlavne na čerstvé pokrmy, nakoľko čím dlhšie je jedlo skladované, tým viac histamínu bude obsahovať.
Potraviny s vysokým obsahom histamínu
- zrejúce syry – ementál, camembert…
- fermentované produkty (kimchi, kyslá kapusta, kefír, jogurt…)
- údeniny – klobásy, prosciutto, makrela…
- jedlá s obsahom kvasníc
- alkohol, ocot
- silné vývary z kostí
- konzervy – sardinky, tuniak…
- špenát, baklažán
- strukoviny (sója, cícer…)
- orechy
Histamínové liberátory
- paradajky, avokádo
- banány
- citrusy
- slivky
- jahody
- čokoláda a kakao
Regulácia stresu, prioritizácia kvalitného a dostatočného spánku, pravidelná fyzická aktivita a pitný režim má pri terapii HIT svoje čestné miesto. Prvú pomoc pri histamínovej intolerancii nám však krátkodobo môžu poskytnúť antihistaminiká.
Doplnky výživy a histamínová intolerancia
Doplnky výživy nám môžu poskytnúť dodatočnú pomoc pri terapii, avšak v žiadnom prípade nenahradia efekt nízkohistamínovej stravy. Tu sú niektoré doplnky, ktoré pri histamínovej intolerancii môžu pomôcť:
- Kvercetín je silný antioxidant známy pre svoju schopnosť tlmiť uvoľňovanie histamínu
- Meď, Vitamín C a B6 podporujú odbúravanie histamínu
- DAO suplement užitý 15 minút pred jedlom môže pomôcť odbúrať histamín obsiahnutý v jedle
- Probiotiká neobsahujúce histamín-produkujúce bakteriálne kmene môžu byť prospešné pre stabilizáciu črevného mikrobiómu a zmiernenie histamínovej záťaže
Stravovanie a tréning s výsledkami
Naši výživoví poradcovia a tréneri sú tu pre vás. Pomohli sme už stovkám klientom s nastavením efektívneho stravovacieho a tréningového plánu. Objednajte si coaching, InBody diagnostiku alebo meranie stresu na Max Pulse.