Na ceste za dokonalou postavou býva jedným z hlavných cieľov redukcia tuku. Tukové tkanivo, ktorého sa tak zúfalo snažíme zbaviť je konkrétne podkožný tuk, teda ten, ktorý dotvára siluetu našej postavy a prekáža nám v prípade, keď je ho priveľa.
Medziorgánový, teda viscerálny tuk (nie viscelárny, ako ho niekedy zvyknú ľudia nazývať) je typ tukového tkaniva, na ktorý sa pri chudnutí bežne nesústredíme, avšak jeho dopad na náš zdravotný stav môže byť ešte významnejší, ako dopad tuku podkožného.
Medziorgánový tuk
Viscerálny alebo aj intraabdominálny tuk tvorí za fyziologických podmienok síce iba 10 % z celkového množstva telesnej tukovej hmoty, avšak jednoznačne by nemal byť prehliadaný. Je možno trochu náročné si ho predstaviť, nakoľko ho nevieme stlačiť medzi prstami ako ten podkožný, avšak je užitočné o ňom vedieť aspoň základné informácie.
Ako názov napovedá, nachádza sa medzi našimi orgánmi a obaľuje napríklad črevá, pečeň, žalúdok a iné čím ich zároveň aj mechanicky chráni.
Čo nám vlastne na medziorgánovom tuku prekáža?
Hlavným problémom medziorgánového tuku je fakt, že je metabolicky aktívny, a to dokonca v ešte výraznejšej miere ako podkožný tuk. Znamená to, že je hojným producentom rôznych látok ako napríklad mastných kyselín alebo pro-zápalových proteínov nazývaných cytokíny, či prekurzoru angiotenzínu, ktorý má schopnosť kontrahovať cievy a zvyšovať tým krvný tlak. Zvýšený pomer viscerálneho tuku má preto schopnosť potenciovať riziko rozvoja zdravotných komplikácií ako sú najmä ochorenia kardiovaskulárneho systému, infarkt myokardu, zvýšené hladiny cholesterolu, cukrovka, Alzheimerova choroba a mnohé iné.
Ako vzniká problematický brušný tuk
Neovplyvniteľné faktory ako genetika, pohlavie, vek či rasa do istej miery vplývajú na to, akým spôsobom je tuk v rámci nášho tela distribuovaný. Avšak rola ovplyvniteľných faktorov, ako sú napríklad zloženie jedálnička, energetický príjem, užívané liečivá, miera pohybovej aktivity a v neposlednom rade stres nie je v tejto súvislosti o nič menej významná.
Meranie viscerálneho tuku
Jednou z metód, ako zmerať množstvo viscerálneho tuku, je biompedančná analýza, ktorú môžete poznať aj ako InBody diagnostiku. Takéto meranie je rýchle, pomerne presné a cenovo veľmi dostupné, pričom ho realizujeme aj vo wHealth poradni v Bratislave, či na firemných dňoch zdravia po celom Slovensku.
Ak ale nechcete míňať peniaze na takéto zobrazovacie diagnostické metódy, tu je pár jednoduchších tipov, ako si svojpomocne dokážete tento potenciálne nebezpečný tuk zmerať:
- Pomocou obvodu svojho pásu – krajčírskym metrom si zmerajte obvod pásu v úrovni pupka. V prípade žien sa dostávame do oblasti rizika ak je náš obvod väčší ako 80 cm, u mužov je to hodnota 94 cm.
- Vizuálne – ak vaše telo ukladá tuk prevažne v centrálnej, teda brušnej oblasti (typ postavy jablko) je väčšia šanca, že máte zvýšený aj pomer viscerálneho tuku.
Ako sa zbaviť viscerálneho tuku
Kľúčové aspekty životosprávy, ktoré môžu byť našimi zaručenými pomocníkmi pri redukcii brušného tuku sú:
- Vyvážená strava – konzumujte dostatok bielkovín, zdravých tukov, komplexných sacharidov a najmä vlákniny. Dbajte na príjem ovocia, zeleniny a samozrejme tekutín. Sladené nápoje vymeňte za čistú alebo minerálnu vodu, čaj, prípadne minerálne vody ochutené esenciami.
- Pohyb – aeróbna fyzická aktivita (chôdza, beh, bicykel, plávanie…) v kombinácii so silovým tréningom sa ukázala byť efektívna pri redukcii viscerálneho tuku.
- Dostatočný a kvalitný spánok – spánok má pozitívny vplyv na všetky aspekty ľudského zdravia a inak to nie je ani v tomto prípade. Ideálna dĺžka spánku sa pohybuje medzi 7-9 hodinami za noc.
- Zanechanie fajčenia – fajčenie je významným rizikovým faktorom akumulácie viscerálneho tuku.
- Regulácia stresu – kortizol, teda hormón chronického stresu prispieva k ukladaniu medziorgánového tuku. Jóga alebo meditácia sú dobrými spôsobmi ako vieme stres zmierniť a tým znížiť aj hladinu kortizolu.
- Obmedzenie alkoholu je správnou voľbou, keďže intenzívna konzumácia alkoholu je spájaná s vyšším rizikom nahromadenia brušného tuku.
- Pohlavné hormóny v rovnováhe – nízka hladina testosterónu u mužov je spájaná s vysokým pomerom viscerálneho tuku a naopak. U žien môže byť tento jav spôsobený nízkou hladinou estrogénu a vyššou hladinou testosterónu, s čím napríklad veľa žien zápasí v období menopauzy.
- Rýchle riešenia ako liposukcia sú zbytočné, nakoľko nedosiahnu za abdominálnu stenu kde sa vicerálny tuk nachádza.
Stravovanie a tréning s výsledkami
Naši výživoví poradcovia a tréneri sú tu pre vás. Pomohli sme už stovkám klientom s nastavením efektívneho stravovacieho a tréningového plánu. Objednajte si coaching, InBody diagnostiku alebo meranie stresu na Max Pulse.