Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop

BMI (Body Mass Index): Prečo nesledovať len tento údaj

Body Mass Index, teda index telesnej hmotnosti je spôsob, ktorým ľudia zvyknú sledovať, či sú štíhli, zdraví a fit, alebo nie. Je ale BMI naozaj tým najvhodnejším nástrojom alebo existujú aj presnejšie metódy? Hneď na úvod vám povieme, že nie. Teda určite nie, ak máme k dispozícii ďalšie a efektívnejšie spôsoby merania.


Ako sa počíta BMI

Meranie Body Mass Index je veľmi jednoduché a na jeho výpočet potrebujeme poznať len výšku a hmotnosť človeka:

BMI výsledky

Hmotnosť človeka na základe BMI sa najčastejšie klasifikuje ako podváha (podvýživa), normálna hmotnosť, nadváha a obezita, respektíve extrémna alebo morbídna obezita. S týmito kategóriami pracuje aj index telesnej hmotnosti BMI (body mass index). Ak ste si ho vypočítali, tu si môžete pozrieť, ako ste dopadli:

  • Podváha: menej ako 18,5
  • Ideálna a zdravá váha: 18,5 – 25
  • Nadváha: 25 – 30
  • Obezita: 30 – 40
  • Morbídna obezita: 40 a viac

Ak sa vám nechce robiť výpočet podľa vzorca, na internete nájdete aj nástroj, ako je BMI kalkulačka, ktorá vaše BMI vypočíta okamžite. Tento vzorec by nám mal povedať, či sme na svoju výšku dostatočne štíhli, a teda aj fit. Jednoduché, že? Áno, až príliš. V našej výživovej poradni sa totiž často stretávame s prípadom, že je BMI vysoké, alebo príliš nízke, no telesná kompozícia je takmer ideálna. Alebo naopak, že BMI je ideálne, no klient ani zďaleka nemá telesnú kompozíciu, akú by chcel. Dôvod na to je len jeden: Celková telesná hmotnosť, s ktorou počíta BMI nie je ani zďaleka jediným ukazovateľom, ktorý by ste mali sledovať.

InBody nám povie viac

V rámci diagnostiky InBody sa dozviete aj vaše BMI, no omnoho viac nás vo výsledkoch zaujíma, koľko % tuku, aké množstvo svalov a aký viscerálny tuk máte. Práve to sú údaje, ktoré by vás mali, vzhľadom na vplyv na zdravie, zaujímať najviac. Ako bolo spomenuté, môže sa jednoducho stať, že máte veľa svalov na svoju výšku a teda aj vyššiu hmotnosť, a vaše BMI vám povie, že ste obézni. Alebo naopak, nemáte takmer žiadnu svalovú hmotu a vyššie percento tuku (štíhla obezita) a vaše BMI bude ideálne.

Aby sme ale neboli iba negatívni. BMI je z hľadiska štatistík pre porovnanie veľkých skupín či celých krajín výborným nástrojom, nakoľko nám dá základnú informáciu o stave obyvateľstva. Pre individuálne meranie je ale tento nástroj až príliš nepresný. Na posúdenie stavu obezity alebo podváhy je dôležitý nielen výpočet pomeru celkovej hmotnosti a výšky človeka. Je tu tiež potrebné zarátať podiel telesného tuku na vašej váhe.

Súvisiace články